انواع جی پی اس ردیاب و ردیاب پرسنلی، خودرو و حیوانات

انواع ردیاب حیوانات حیات وحش

ردیاب حیوانات چیست؟

داده های ردیابی حیوانات به ما کمک می کند تا درک کنیم که چگونه افراد و جمعیت در مناطق محلی حرکت می کنند ، در اقیانوس ها و قاره ها حرکت می کنند و هزاره ها تکامل می یابند. این اطلاعات برای رفع چالش های زیست محیطی از جمله تغییر آب و هوا و تغییر کاربری اراضی ، از بین رفتن تنوع زیستی ، گونه های تهاجمی و شیوع بیماری های عفونی استفاده می شود.

از قرن بیستم ، سیستم های ارتباطی بهبود یافته ، کوچک شدن اندازه باتری و سایر پیشرفت های فناوری منجر به طیف وسیعی از روش ها و ابزارها به عنوان ردیاب برای حیوانات شده است. دانشمندان از حدود سال 1900 ، هنگامی که اولین طرح های پرنده (همچنین به عنوان باند پرنده شناخته می شود) ، بطور منظم حرکات حیوانات را ردیابی می کنند. در اواخر دهه 50 ، محققان شروع به استفاده از فرستنده های رادیویی به عنوان ردیاب برای حیوانات حیات وحش کردند. در اواخر دهه 1970 ، سیستم ماهواره ای آرگوس روش جدیدی برای ردیابی حیوانات در سطح جهان فراهم کرد. و در اوایل دهه 1990 ، سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) شروع به استفاده کرد و این امکان را برای به دست آوردن داده های ردیابی با وضوح بالا فراهم می کند.

معاملات اصلی با انتخاب روش ردیاب برای حیوانات بین اندازه ، قیمت و میزان و سهولت جمع آوری داده ها است. این برچسب ایده آل به اندازه کافی سبک خواهد بود که بتواند با خیال راحت توسط حیوان حمل شود ، به اندازه کافی ارزان که برای بسیاری از افراد قرار بگیرد و بتواند داده های با وضوح بالا را به ماهواره منتقل کند ، به طوری که دیگر نیازی به اسیر شدن آن نباشد. در واقعیت ، یک دانشمند باید براساس اندازه و الگوهای حرکتی حیوان مورد مطالعه ، بودجه مطالعه و سؤالات تحقیقاتی که می خواهد به آنها بپردازد بهترین روش موجود را انتخاب کند. در زیر خلاصه ای از روش های متداول و انواع ردیاب حیوانات با استفاده از برچسب های جداگانه است که در حال حاضر در Movebank پشتیبانی می شوند:

  • سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS)

یک برچسب ردیاب  حیوانات با استفاده از موقعیت هایی که توسط شبکه ای از ماهواره ها تخمین زده می شود ، موقعیت یک حیوان را در فواصل زمانی خاص محاسبه می کند. این مکان ها می توانند برچسب را روی صفحه ذخیره کرده یا از طریق شبکه ارتباطی (به عنوان مثال ماهواره های آرگوس یا تلفن های GSM) یا از طریق بارگیری های بی سیم ad hoc به کاربر منتقل شوند. این برچسب ها می توانند هزاران تخمین دقیق مکان دقیق برای حیوانات ارائه دهند. با این حال ، این برچسب ها نسبتاً گران و سنگین هستند ، و معمولاً در صورت برچسب زدن بسیاری از حیوانات ، نیاز به استفاده در حیوانات بزرگتر محدود می شود و به بودجه تحقیقاتی بزرگی احتیاج دارند.

  • آرگوس داپلر

یکی از مدل های برچسب به عنوان ردیاب حیوانات برچسب های آرگوس داپلر هستند. برچسب های آرگوس داپلر (معروف به پایانه های فرستنده سکو یا PTT) برچسب های الکترونیکی هستند که سیگنال های دوره ای را به فرستنده های آرگوس در ماهواره های مدار قطبی می فرستند. ایستگاه های دریافت کننده واقع در سراسر جهان داده ها را از ماهواره ها جمع آوری کرده و آن را به یک مرکز پردازش ارسال می کنند ، جایی که با اندازه گیری تغییر داپلر روی سیگنال های ارسال شده توسط برچسب ، تخمین مکان انجام می شود. تخمین های مکان به طور معمول نسبت به نمونه هایی که با GPS ساخته می شوند بسیار کم دقت تر هستند ، اما برچسب ها می توانند بسیار سبک تر از واحدهای GPS باشند و در صورت مجهز بودن برچسب ها نیز می توانند در انتقال مکان GPS استفاده شوند. در مقایسه با انواع برچسب های شرح داده شده در زیر ، این برچسب ها نسبتاً گران و سنگین تر هستند ، اما اندازه گیری موقعیت مکانی را از هر نقطه جهان ممکن می کنند. اطلاعات بیشتر در مورد سیستم Argos را در  argos-system.org کسب کنید . 

  • فرستنده رادیویی با فرکانس بسیار بالا (VHF)

فرستنده رادیویی VHF یک برچسب الکترونیکی است که سیگنال فرکانس رادیویی بسیار بالایی را منتشر می کند که می تواند به عنوان ردیاب حیوانات مورد استفاده قرار گیرد. کاربر باید سیگنال را با استفاده از گیرنده و آنتنهای جهت دار ردیابی کند ، که معمولاً برای شناسایی سیگنال باید در چند کیلومتری یا کمتر از حیوان باشد. سیگنال را می توان با پای پیاده ، ماشین یا هواپیما ردیابی کرد یا با استفاده از سیستم ثابت گیرنده هایی که در منطقه مورد مطالعه قرار گرفته اند. این برچسب ها نسبتاً سبک ، ارزان هستند و می توانند عمر باتری طولانی داشته باشند. با این وجود ، ردیاب حیوانات با گیرنده بسیار سخت می تواند باشد. این روش می تواند در حیوانات کوچک استفاده شود اما برای جمعیت هایی که در یک منطقه محدود جغرافیایی باقی می مانند مفید است. 

  • جغرافیایی یاب در سطح سبک

جغرافیایی یاب در سطح سبک، برچسب هایی است که اندازه گیری سطح نور را جمع می کند ابزاری که به عنوان ردیاب حیوانات مورد استفاده قرار می گیرند. حیوان دارای برچسب باید مجدداً گرفته شوند و برچسب برداشته شود تا بتوانید به داده ها دسترسی پیدا کند. از اطلاعات سطح نور برای تخمین زمان طلوع خورشید و غروب خورشید استفاده می شود که برای تخمین حرکت حیوان استفاده می شود. این برچسب ها می توانند سبک وزن و نسبتاً ارزان قیمت باشند و تنها روش موجود برای ردیابی حرکات برخی از حیوانات مهاجر کوچکتر و همچنین بسیاری از گونه های دریایی که بیشتر وقت خود را در زیر سطح اقیانوس می گذرانند جایی که نمی توان آنها را توسط ماهواره ها یا گیرنده های رادیویی ردیابی کرد. با این وجود ، تخمین محل می تواند دارای خطاهای بسیار بزرگی باشند که بسته به زمان سال و محل نگهداری حیوان متفاوت است. 

  • باند یا زنگ

نوعی دیگر از ردیاب حیوانات بصورت یک باند یا حلقه برچسب فیزیکی است که یک کد یا شماره منحصر به فرد به حیوان وصل شده است. برای ثبت حرکت باید حیوان را دوباره گرفت و شماره و محل آن باید به مرکز باند گزارش شود. این برچسب ها حاوی هیچ مؤلفه الکترونیکی نیستند و بیشتر در پرندگان مورد استفاده قرار می گیرند. آنها سبک هستند ، بسیار ارزان هستند و می توانند توسط داوطلبان آموزش دیده به حیوانات وصل شوند، به این معنی که تعداد زیادی از حیوانات قابل برچسب زدن هستند. از آنجا که بسیاری از این حیوانات دوباره گرفتار نمی شوند ، با این حال ، تنها درصد کمی از این برچسب ها منجر به داده های حرکتی می شوند و بیشتر داده های حرکتی فقط دو مکان در هر حیوان را شامل می شوند. برنامه های باندینگ پرنده از اوایل دهه 1900 شروع به کار می کنند و بنابراین مجموعه های طولانی مدت برای این نوع ردیابی در دسترس هستند.

منبع: rmtracking


برچسب ها: انواع ردیاب حیوانات , بهترین ردیاب حیوانات ,

[ بازدید : 65 ]

[ شنبه 14 دی 1398 ] 17:11 ] [ آریا مظفری ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]